closeicon
بندرخشک در یک نگاه

گروه تعاونی پیشگامان

نخستین بار و نخستین روز که حلقه تشکیل شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد با حضور جمعی محدود اما همدل، توانمند و خوشفکر شکل گرفت، دستیابی به فردایی بهتر، شکوفا و همراه با آرمان های بزرگ ترسیم شده بود. پیش بینی و جریان سازی برای رسیدن به این هدف متعالی در روح و جان و اندیشه موسسان متـلألی بود و امـروز همــان شـده ایم که دیـروز می خواستیم و فـردا را به فضل خــدا همانگونـه می سازیم که دیروز خواسته بودیم.

گروه تعاونی پیشگامان در سال 75  و با تشکیل یک شرکت تعاونی نه چندان بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتبــاطات شـکل گــرفت و امــا امـــروز با ایمــان بــه آرمان های تعاونی، درختی تنومند  و پربار است و به لطف پروردگار ، روز به روز پر طراوت تر از این خواهد بود.

اگر چه حوزه اصلی گروه تعاونی پیشگامان، فناوری اطلاعــات و ارتبــــاطات بـوده است ولـــی در  حــوزه های  توسعــه ای همچــون  بیمه، حمل و نقل هوایی و ریلی، فیبر نوری زیر دریایی و... نیز حضور موثر دارد و بندرخشک  نیز ماحصل طرح های توسعه ای این گروه است.

شروع ساخت بندرخشک پیشگامان از سال 91 بود و با تصویب طرح ایجاد اولین بندرخشک تعاونی ایران در هیئت دولت، اینک این شرکت در حال ساخت و اتمام  فــازهای مختلف این بندر در استان یــزد و در قلب کویرا یـران است.

 

بندرخشک چیست؟

بندرخشک نوع جدید از بنادر در دنیاست که در کشورهای مختلف اروپایی و کشور آمریکا در حال توسعه است. بندرخشک، منطقه ایی چندمنظوره واقع در پس کرانه است که حداقل با دو روش حمل و نقل به بندر ساحلی متصل است. در این بندرخشک، امکانات و تجهیزات لازم و کافی برای مواجهه با تردد ناشـی از حمـل و نقـل تــرکیبی، شیــوه هـای مختــلف انبــارداری، امور لجستیــک، فورواردینــگ_و کسب و کارهای مرتبط با ارزش افزوده وجود دارد.

 

چرا به  بندرخشک در ایران نیاز داریم؟

.بالا بردن ضریب امنیت کشور با رعایت اصول پدافند غیر عامل

.کاهش تقاضای نیاز به استفاده از اراضی حاشیه ساحل، حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی اراضی ساحلی،  استفاده موثر از اراضی ساحلی.

.تسریع فرایند واردات و صادرات با متمرکز نمودن خدمات مرتبط.

.تقویت راه حل های ترکیبی حمل و نقل، ترغیب به استفاده از راه آهن (حمل ایمن و ارزان) و خسارت کمتر به محیط زیست .

.توسعه نواحی داخلی کشور ، رونق اقتصادی افزایش توان صادراتی کشور با احداث مراکز خدمات ارزش افزوده ، کاهش خام فروشی و افزایش صادرات غیر نفتی.       

 

چرا استان یزد بهترین انتخاب برای احداث بندرخشک است؟

.قرارگرفتن در مرکز کشور، ضریب امنیتی بالا در پدافند غیر عامل

.یکی از چهار منطقه مناسب برای امور تخلیه و بارگیری و انبار داری کالا بر اساس مطالعات انجمن لجستیک کشور

.موقعیت ممتاز یزد در کریدورهای حمل و نقل ریلی و جاده یی کشور

.وجود پنج راه ریلی و جاده یی

.وجود تنها راه آهن دو بانده کشور در مسیر بافق – بندرعباس

.پتانسیل بالای تولید در استان (تولید بیش از هشتصد و پنجاه نوع محصول متنوع)

.ظرفیت بالای صادراتی محصولات و تولیدات استان

 

مزایای رقابتی بندرخشک پیشگامان یزد چیست؟

مرکزیت جغرافیایی استان یزد

.دسترسی آسان به بندرخشک یزد

.شرایط آسان و متنوع سرمایه گذاری

.امکان مشارکت بندر در پروژه های ارزش افزوده

.وجود بازارچه صادراتی

.وجود خدمات متمرکز برای تسهیل و تسریع فرآیند واردات و صادرات

.آب و هوای مساعد انبارداری

.حمل و نقل ترکیبی (ریلی ، جاده ایی ، هوایی)

.وجود زیرساخت های قوی فناوری اطلاعات 

 

دعوت برای سرمایه گذاری در پروژه های مختلف

بندرخشک پیشگامان یزد از حضور  سرمایه گذاران در پروژه های مختلف اولین بندر خشک تعاونی ایران استقبال می کند.این پروژه ها عبارتند از:

انبارداری ، لجستیک ، بارگیری و تخلیه ، حمل و نقل ، بیمه و آزمایشگاه های استاندارد ، بسته بندی و سورتینگ کالا ، سیلو های غلات ، دپوی فله خشک انبارهای سوخت ، مینی پالایشگاه ، نیروگاه برق سردخانه ، خدمات رفاهی ... هتل ،خوابگاه رستوران مراکز تجاری و ...