closeicon
درباره یزد

استان يزد در قسمت مرکزی فلات مرکزی ایران، مابین عرضهای 29 درجه و 52 دقیقه تا 33 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 52 درجه و 55 دقیقه تا 56 درجه و37 دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان دارای مساحتی در حدود 130304 کیلومتر مربع، است. یزد از شمال و غرب به استان های سمنان و اصفهان، از شمال شرق به استان خراسان رضوی، از شرق به استان كرمان و خراسان جنوبی، از جنوب غربي استان فارس و از سمت جنوب شرقي به كرمان محدود میشود .جمعيت این استان بر اساس سرشماری سال 85 معادل 999042 نفر می باشد در حال حاضر استان يزد داراي ده شهرستان بيست و سه شهر، بيست بخش، پنجاه و يك دهستان است.شهرستان يزد با وسعت 2462 کيلومتر مربع بعنوان مرکز استان می باشد.

یزد به روایت ویکی پدیا

مهمترین تولیدات استان در بخش صنعت کاشی وسرامیک، آجر و فرش و پارچه والیاف و مهمترین تولیدات در بخش معدن سنگ آهن، سنگهای ساختمانی و سرب وروی است.

صنعت بافندگی یزد از شهرت زیادی برخوردار است. صنعت شیرینی‌سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده‌اند که از مرزهای ایران فراتر رفته‌است. مهم‌ترین شیرینی‌جات یزدی با نام‌های قطاب، پشمک و باقلوا شهرت دارند.

بیشترین تولیدات واحدهای صنعتی شهر را منسوجات، کاشی و سرامیک و فرش ماشینی تشکیل می‌دهد. واحدهای صنعتی استان یزد عمدتاً در شهرک‌های صنعتی یزد و میبد و اردکان متمرکز شده‌اند. همچنین یزد دارای معادن زیادی است که مهم‌ترین آنها معدن سنگ آهن چادرملو اردکان و چغارت و معدن سرب و روی کوشک هستند. معادن غنی اورانیوم نیز در اواخر دهه ۸۰ در منطقه ساغند اردکان کشف شده‌است. جمعیت استان یزد در سال 1393 به طور تخمین بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن محاسبه شده‌است.

یزد با وسعت 2397 کیلومتر مربع اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است. این شهرستان به دلیل وجود جاذبه های شغلی، رفاهی و تمرکز اداری، پرجمعیت ترین شهرستان این استان به شمار می رود.

صنعت : 

نام استان یزد با صنعت و فعالیتهای تولیدی و صنعتی همراه بوده و صنعتگران این استان از گذشته های دور در تأمین کالاهای مورد نیاز کشور نقش شاخص و قابل توجهی داشته اند. سخت کوشی، دلسوزی، قناعت و پس انداز با جوهره مردم این استان کویری آمیخته شده و زمینه ساز فرهنگ بالا و رشد یافته ای به لحاظ کار و تولید گردیده است و این زمینه خوب فرهنگی همراه با مزیت های نسبی دیگر مانند مدیران و کارفرمایان کاردان و با تجربه رشد مطلوب و آموزش عالی، غنای معادن، قرار گرفتن در مرکز کشور و امکانات زیربنایی و خدمات مناسب در زمینه راه، راه آهن، فرودگاه، انرژی، مخابرات و غیره بستر مناسب برای توسعه صنعت در استان فراهم نموده است.

بطور کلی صنعت غالب در استان یـزد از گذشته صنایع نساجی بوده و لیکن با توسعه صنعت به ویژه از ابتدای برنامه اول توسعه تاکنون تقریباً در همه شاخه های صنعت مانند کاشی و سرامیک، سیم و کابل و صنایع فلزی واحدهای قابل توجهی در استان به بهره برداری رسیده و مشغول فعالیت می باشند.

استان یزد استانی صنعتی است که صنعت بافندگی آن از شهرت زیادی برخوردار است. صنعت شیرینی‌سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده‌اند که از مرزهای ایران فراتر رفته است. مهم‌ترین شیرینی‌جات یزدی با نام‌های قطاب، پشمک و باقلوا شهرت دارند.

بیشترین تولیدات واحدهای صنعتی شهر را منسوجات، کاشی و سرامیک و فرش ماشینی تشکیل می‌دهد. واحدهای صنعتی استان یزد عمدتاً در شهرک‌های صنعتی یزد و میبد متمرکز شده‌اند. همچنین یزد دارای معادن زیادی است که مهم‌ترین آنها معدن سنگ آهن چادرملو و چغارت و معدن سرب و روی کوشک هستند. معادن غنی اورانیوم نیز در اواخر دهه ۸۰ در منطقه ساغند یزد کشف شده‌است.

 

چرا استان یزد بهترین انتخاب برای احداث بندرخشک است؟ 

.قرارگرفتن در مرکز کشور، ضریب امنیتی بالا در پدافند غیر عامل 

.یکی از چهار منطقه مناسب برای امور تخلیه و بارگیری و انبار داری کالا بر اساس مطالعات انجمن لجستیک کشور

 .موقعیت ممتاز یزد در کریدورهای حمل و نقل ریلی و جاده یی کشور

 .وجود پنج راه ریلی و جاده یی

 .وجود تنها راه آهن دو بانده کشور در مسیر بافق – بندرعباس

 .پتانسیل بالای تولید در استان (تولید بیش از هشتصد و پنجاه نوع محصول متنوع)

 .ظرفیت بالای صادراتی محصولات و تولیدات استان

   

مزایای رقابتی بندرخشک پیشگامان چیست؟

 . مرکزیت جغرافیایی استان یزد

 .دسترسی آسان به بندرخشک یزد

 .شرایط آسان و متنوع سرمایه گذاری

 .امکان مشارکت بندر در پروژه های ارزش افزوده

 .وجود بازارچه صادراتی

 .وجود خدمات متمرکز برای تسهیل و تسریع فرآیند واردات و صادرات

 .آب و هوای مساعد انبارداری

 .حمل و نقل ترکیبی (ریلی ، جاده ایی ، هوایی)

 .وجود زیرساخت های قوی فناوری اطلاعات